wtorek, 12 lutego 2013

Polskie przysłowia

Przysłowia - to zdania utrwalone w tradycji ustnej, które ujmują w alegoryczno-obrazowej formie ważną myśl, najczęściej wskazówkę czy przestrogę.  


Po co nam przysłowia?
Przysłów używamy prawie na co dzień czasami nawet o tym nie wiedząc. W takim razie po co nam one? Zazwyczaj mają one przekazać pewne ważne myśli w sposób przenośni. 


Przykłady polskich przysłów:

 • Baba z wozu, koniom lżej Baba symbolizuje osobę nie potrzebną. Końmi i wozem zazwyczaj sterował mężczyzna. Tak więc Baba jest zbędnym obciążeniem dla koni.
  W interpretacji mówimy o pozbyciu się osoby zbędnej nie potrzebnej, która tylko przeszkadza i sprawia kłopoty.

 • Biednemu zawsze wiatr w oczy Oznacza to, że pech biednego człowieka nie opuszcza. Kiedy taka osoba odnosi drobny sukces, który mógłby dać jej trochę radości. Za chwilę pojawia się kolejny problem, niszczący cała radość z wcześniejszego sukcesu.


 • Co cię nie zabije, to cię wzmocni - Przysłowie to sugeruje nam, że każde wydarzenie w naszym życiu ma na nas wpływ i kształtuje naszą osobowość. 

 • Co z oczu to z sercaPrzysłowie to mówi nam, że jeżeli nie zwracamy uwagi na pewne wydarzenia (najczęściej negatywne) to szybko o nich zapominamy i nie dręczymy się tym.

 • Co za dużo, to niezdrowoPrzysłowie to uczy, że pewne rzeczy są dobre, ale nie w nadmiarze. Przysłowie to jest wykorzystywane również jako ostrzeżenie w stosunku do postępowania dzieci, w ten sposób informujemy je że nie moga przekraczać pewnych granic.

 • Czas to pieniądzPowiedzenie to oznacza, że każdą godzinę, której nie stracimy na leniuchowaniu, możemy zamienić na pieniądze. Powiedzenie najczęściej używane w trakcie prac polowych po porze obiadowej. Gospodarz dawał tym samym sygnał domownikom do pracy.

 • Czego Jaś się nie nauczy, tego Jaś nie będzie umiał Przysłowie to mówi nam, że wiedza i umiejętności, które zdobywamy w czasie dzieciństwa pozostają nam na całe życie.

 • Darowanemu koniowi nie zagląda się w zębyW czasach kiedy konie były głównym środkiem transportu i pomocą w pracy. W czasie kupna oglądano ich zęby aby określić stan zdrowia.  Ilość koni wyznaczała również zamożność właściciela. Powiedzenie to oznacza, że jeżeli otrzymamy coś w geście dobroci, nie należy narzekać ale przyjąć z pokorą i wdzięcznością.

 • Dzieci i ryby głosy nie mają Powiedzenie, to używane jest w momencie kiedy pragnie się podkreślić, że ostatnie słowo należy do osoby dorosłej, np. rodzica lub nauczyciela. Dzieci nie mają prawa zawierać głosu w ważnych rozmowach rodziców.

 • Jak sobie pościelisz, tak się wyśpiszPrzysłowie to oznacza, że jak ułożysz sobie życie, tak będziesz je wspominał. Przestrzega nas przed zmarnowaniem życia.

Słowo ode mnie co do przysłów:


Szczerze przyznaję, że jest ich wszystkich bardzo dużo. Gdybym je tu wszystkie miała zamieścić... Jeśli chodzi o to przysłowie "Dzieci i ryby głosy nie mają" to muszę przyznać, że zdarza mi się mieć ostatnie zdanie do powiedzenia.Jak podoba Wam się post? Zrobić II część i napisać inne często spotykane przysłowia?

Jakieś pomysły na kolejne posty?PA ;D

4 komentarze:

Dziękujemy za komentarze!