wtorek, 19 lutego 2013

"Kto czyta, żyje podwójnie"

Dzisiaj tak mniej tematycznie, chociaż może trochę... Chciałam Wam dzisiaj pokazać/przedstawić kilka książek, które przeczytałam bądź mam zamiar przeczytać. Obok zamieszczę swoją ocenę i króciutki opis książki.


1. "Podróż za jeden uśmiech"


Tytuł: "Podróż za jeden uśmiech"

Autor: Adam Bahdaj

Liczba stron: 216

Rok 1-wszego wydania: 1964

Forma: powieść

Wydawnictwo: Literatura 

Moja ocena: 8/10

Opis: Książka opowiada o dwóch kuzynach, którzy muszą dostać się do Międzywodzia. Przez swoją nieuwagę nie wzięli pieniędzy na pociąg ze stołu. Zdecydowali się więc na podróż autostopem. Zapoczątkuje to serię niezapomnianych przygód.

Polecam!

2. "INNA?"Tytuł: "Inna?"

Autor: Irena Jurgielewiczowa

Liczba stron: 256

Rok 1-wszego wydania: 1975

Forma: powieść

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Moja ocena: 8(+)/10

Opis: Akcja toczy się głównie w Jurocinie. Jest zima, Boże Narodzenie. Do rodzinnej miejscowości Mariana na święta przyjeżdża jego kuzyn Julek i dziewczyna z domu dziecka – Danka. Odwiedzić ma ich też Zenek. Między Danką i Marianem zawiązuje się uczucie. Chłopak daje jej pod choinkę pamiętnik. Danka, z braku pieniędzy, kradnie prezenty dla chłopców – dla Julka kieszonkową latarkę, dla Mariana zielony długopis. Przyłapuje ją na tym Zenek. Gdy spotykają się potem w domu Mariana, zawstydzona dziewczyna ucieka, ze strachu, że kolega ją wyda. Po kilku godzinach poszukiwań, chłopcy odnajdują ją.

Słowo ode mnie: Kontynuacja "Tego obcego". Szczerze to wolałabym więcej Zenka i Uli, no ale nie będę tu narzekać bo książka jest warta przeczytania. Po prostu U. i Z. są moimi ulubionymi bohaterami.3. "Ania z Wyspy Księcia Edwarda"
Tytuł: "Ania z Wyspy Księcia Edwarda"

Autor: Lucy Maud Montgomery

Liczba stron: 600

Tom: IX

Rok 1-wszego wydania: Po raz pierwszy opublikowana została w roku 1974, ale nie w całości (pozbawiona była około 100 stron). Wersja ta nosiła tytuł The Road to Yesterday (w polskim tłumaczeniu, wydanym w 2009 r., nosiła tytuł Spełnione marzenia). W całości została wydana dopiero w 2009 roku pod tytułem The Blythes Are Quoted, a przełożona na polski w 2011 r. jako Ania z Wyspy Księcia Edwarda.

Forma: powieść

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Moja ocena: 10/10

Opis: Jest to zbiór piętnastu opowiadań, opublikowanych w dwóch częściach, zawierających historię dorosłej Ani, a zwłaszcza jej sąsiadów i przyjaciół na Wyspie Księcia Edwarda. Dość dużą część tekstu stanowią wiersze pisane przez Anię i jej syna, Waltera. Fabuła powieści jest o tyle zaskakująca, iż w niczym nie przypomina poprzednich części – odpowiada na takie problemy jak zdrada, starość, śmierć, niechęć do kobiet, nieślubne dzieci. Jak twierdzi wydawca, ta książka jest o wiele mroczniejsza, dramatyczniejsza od poprzednich – tym samym skierowana dla nieco starszych czytelników.

Słowo ode mnie: Z początku gdy zaczęłam czytać tą książkę niezupełnie byłam pewna czy rzeczywiście opowiada ona o tej samej Ani. W pierwszym rozdziale jest coś o jakiś duchach straszących na strychu jakiegoś domu. Oczywiście wszystko się wyjaśniło, ale nie powiem, że byłam lekko zdziwiona. Tak czy owak warto przeczytać.

4. "Jezioro osobliwości"
Tytuł: "Jezioro osobliwości"

Autor: Krystyna Siesicka

Liczba stron: 160

Rok 1-wszego wydania: 1966

Forma: powieść

Wydawnictwo: Akapit Press

Moja ocena: 9/10

Opis: Głowna bohaterka - nastoletnia Marta mieszka w Warszawie w ciasnym mieszkaniu w bloku z matką, Anną. Pewnego dnia poznaje Michała, który jak się okazuje jest synem nowego partnera i przyszłego męża jej matki - Wiktora. Między nią i Michałem zaczyna się rodzić pierwsza, młodzieńcza miłość. Na jej drodze staje kolega Michała – zamożny Patryk oraz problemy związane z nową sytuacją w domu...

Słowo ode mnie: Co mogę dodać? Dodam tylko tyle, że zabieram się dzisiaj za czytanie jej xD Mimo tego, że już czytałam parę razy.5. "Zapałka na zakręcie"
Tytuł: "Zapałka na zakręcie"

Autor: Krystyna Siesicka

Liczba stron: 184

Rok 1-wszego wydania: 1966

Tom:

Forma: powieść

Wydawnictwo: Akapit Press

Moja ocena: 8(-)/10

Opis: Mada poznaje chłopaka innego od wszystkich dotychczas jej znanych: jest nieufny, samotny, tajemniczy, niechętnie opowiada o sobie, szczególnie o przeszłości... "Zapałka na zakręcie" to książka o sprawach ważnych i niełatwych - o skomplikowanym języku uczuć, o tym, jak trudno o miłości mówić, jak trudno spełniać czyjeś oczekiwania, nie zawieść zaufania najbliższych. Ta debiutancka powieść Krystyny Siesickiej chętnie czytana jest do dziś przez dorastające dziewczyny ciekawe książek o miłości, szczególnie tej pierwszej, najbardziej emocjonującej i niepewnej. 

Słowo ode mnie: Oceniam ją 8/10, ale z minusem. Niestety końcówka książki nie zadowoliła moich oczekiwań i szczerze mówiąc... trochę się zawiodłam. Nie mogąc się pogodzić z tym co się stało zaczęłam czytać kontynuację tej książki pt.: :Pejzaż sentymentalny" i dopiero wtedy mnie dobiło... Zapytacie: to dlaczego 8? Według mnie końcówka jest rozwalona, a reszta cudowna. Nie mam serca by pisać 7/10 (bardziej przychylam się w tą stronę). Oczywiście to nie znaczy,że jej nie polecam
PS. Nie udało mi się przeczytać jeszcze ostatniej części tej historii pt.: "Zatrzymaj echo". Może tam będzie wszystko wyjaśnione i wtedy lepiej będzie zrozumieć koniec części I.


Co oznaczają poszczególne znaki itp:

(-) przy ocenie - książka waha się między taką a taką oceną. Zasługuje na niższą niż podałam.
(+) przy ocenie -    ------//---------. Zasługuje na wyższą niż podałam.


Dlaczego książka nie ma 10/10:
Książka, która nie ma max. pkt w ocenie to znaczy, że: 
 • czułam po niej niedosyt,
 • czegoś mi w niej brakowało np.: jakiegoś wątku,
 • moim zdaniem nie zasługuje na taką ocenę.


Mam nadzieję, że post przypadł Wam do gustu ;) Może ktoś z Was czytał już którąś z tych książek albo miał zamiar przeczytać?
Czekam na opinie ;)

Ciao ;*3 komentarze:

 1. Ja gustuję trochę w innych książkach np. Pamiętniki wampirów, Upadli- polecam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne książki, chyba bardzo pozytywne :D.
  Niestety żadnej z nich nie miałam okazji przeczytać.
  Świetny post :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarze!