poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Holidays - Zdrowe odżywianie

HEJ!

Dawno mnie nie było, ale to dlatego, że miałam internetu albo najzwyczajniej w świecie mi się nie chciało. Mam nadzieję, że nie macie mi tego za złe.

Dzisiaj kolejny post z serii "Holidays". Następny będzie za tydzień lub dwa bo wyjeżdżam, chyba, że Mary zgodziłaby się go napisać za mnie,ale musiałabym to z nią ustalić :) Wracając do temat - zdrowe odżywianie.

Na pewno każda z nas wie coś o podstawowych nawykach żywieniowych, czyli co powinniśmy jeść, a co nie itd. Ja bym chciała też tak krótko o tym opowiedzieć.


1. Jedz regularnie!  

Posiłki powinny być spożywane co 2-3 godziny. Wiadomo, że nie zawsze się nam to udaje, ale trzeba próbować. W sumie w ciągu dnia powinniśmy zjeść 5 posiłków:

 1. I śniadanie
 2. II śniadanie
 3. obiad
 4. podwieczorek
 5. kolacja

Śniadanie - to podstawowy posiłek. To od niego zaczynamy dzień i nie powinniśmy tego bagatelizować. To
podstawa naszego dnia. Może nam się zdarzać, że zapominamy je zjeść. I to jest błąd! Organizm odkłada wtedy zapasy tłuszczu, przez co tyjemy. Dlatego tak ważne jest by zjeść śniadanie. Możemy zjeść: ciemne pieczywo, jajko, pomidor bądź ogórek.

II śniadanie - na II śniadanie można zjeść jakiś owoc np: jabłko.

Obiad - zazwyczaj jemy po południu.Jest to najobfitszy posiłek w ciągu dnia. Składa się z dwóch dań - zupa i danie główne. Jednak pewnie większość z nas je tylko jedno danie :) Na obiad możemy przykładowo zjeść: zupę rosół bądź pomidorową oraz łososia z ryżem i marchewką.

Podwieczorek - możemy zjeść jakiś jogurt.

Kolacja - powinniśmy ją jeść nie mniej niż 2 godziny przed spaniem. Jest to ostatni posiłek wieczorny. Powinniśmy zjeść wtedy coś lekkiego np: sałatkę warzywną.


2. Dużo pij!

Nasz organizm w większości składa się z wody. Dziennie powinniśmy pić ok 2 litrów wody. Jest ona potrzebna zwłaszcza przy dużym wysiłku fizycznym.

3. Jedz dużo owoców i warzyw!

Spożywanie 5 porcji warzyw i owoców rozłożonych w ciągu dnia jest jak najbardziej wskazane. W ten sposób organizm zostaje zaopatrywany w cenne witaminy i substancje mineralne oraz wspomagające zdrowie drugorzędne substancje roślinne

4. Ogranicz słodycze!

Każdy wie, że słodycze zawierają dużo kalorii, a oprócz tego niszczą szkliwo. Nie oznacza to jednak, że od czasu do czasu nie możemy ich zjeść.

5. Ruch to zdrowie!

 Nikomu jeszcze nie zaszkodziło trochę ćwiczeń. Warto poćwiczyć chociażby raz w tygodniu przez 30-60 minut.

 


Mam nadzieję, że podoba się Wam post. Czekam na opinie i może jeszcze jakieś cenne rady :D
Kolejny wpis powinien być o tym jak zadbać o siebie w upalne dni. Macie może jeszcze jakieś propozycje na posty "Holidays"?

Jurka

6 komentarzy:

 1. na szczęście od zawsze piję dużo wody :>

  OdpowiedzUsuń
 2. my będziemy prowadzc taki tryb życia zdrowy od września :)

  OdpowiedzUsuń
 3. u mnie właśnie ciężko ograniczyć słodycze, uwielbiam je !
  u mnie nowy post :* możesz kliknąć w link Sheinside ?:)

  OdpowiedzUsuń
 4. interesujący wpis :)
  zapraszam: http://nikoladrozdzi.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawa notka :)
  bserwacja za obserwację ? Jak tak to napisz w ostatnim poście że chcesz ;)
  http://nataluunia01.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarze!